I Ty możesz zostać archeologiem


I Ty możesz zostać archeologiemJak wyglądało życie na naszych terenach 2000 lat temu? Co uprawiali mieszkańcy tych ziem w starożytności, co jedli, jak się ubierali i czym się zajmowali?
Jak wytapiano żelazo 2000 lat temu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w Centrum Kulturowo – Archeologicznym w Nowej Słupi.

Warsztaty mają na celu przekazanie  wiedzy na temat antycznego rzemiosła, warunków bytowych, obyczajowości i wierzeń ludów kultury przeworskiej, ze szczególnym uwzględnieniem starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego.
Celem organizowanych warsztatów jest popularyzacja dziedzictwa naszych przodków za pośrednictwem interdyscyplinarnych, bezpośrednich metod edukacji poprzez zobrazowanie dwóch różnych cywilizacji starożytnych – kultury rzymskiej i barbarzyńskiej.
Stanowiska podczas warsztatów przygotowane są w taki sposób, aby umożliwić bezpośrednie zaangażowanie i aktywny udział uczestników. W trakcie warsztatów młodzi ludzie własnoręcznie postawią piec dymarski, ulepią gliniane naczynie, skosztują przysmaków starożytnej kuchni czy też wypróbują swoje umiejętności łucznicze. Wśród licznych stanowisk antycznych rzemiosł młodzi ludzie mogą spróbować swoich sił na stanowisku garncarskim, kowalskim , brązowniczym czy tkackim. Cena oferowanych warsztatów wynosi 8 zł/osoba.

Dodatkowe informacje


Dodatkowym elementem warsztatów są prezentacje życia codziennego w starożytnym Rzymie połączone z pokazami walk gladiatorów, i działaniami militarnymi w epoce wpływów rzymskich.

Istnieje możliwość przygotowania ogniska z kiełbaskami.

Cena obejmuje:

Warsztaty na czterech wybranych w trakcie rezerwacji stanowiskach.

Szczególne wydarzenia w ciągu rokuSzczególne wydarzenia w ciągu roku:

Starożytne tradycje regionu świętokrzyskiego – warsztaty czerwcowe.
Dymarki Świętokrzyskie 15-17 sierpnia 2014
Międzynarodowe Sympozjum Starożytnego Hutnictwa 26-30 sierpnia 2014

Adres


Centrum Kulturowo – Archeologiczne w Nowej Słupi
ul. Świętokrzyska

Obok Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego.

Kontakt


Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Słupi z/s w Rudkach,
Ul. Staszica 8
26-006 Nowa Słupia

Tel 41 3177604, 507 803 986, gok@dymarki.pl, www.dymarki.pl

Galeria


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego