Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji


Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji

Dzień 1

Historia żelaza

Muzeum Minerałów, Skamieniałości i Meteorytów – Podczas zajęć uczniowie poznają znaczenie metali w dziejach człowieka, dowiedzą się skąd można pozyskać żelazo. Poznają sposoby wytopu żelaza od najdawniejszych do współczesnych metod. W programie pokaz wytapiania metalu w zrekonstruowanej dymarce oraz warsztaty odlewania pamiątkowej monety. Każdy będzie mógł dotknąć meteorytów, z których kiedyś wykuwano stal damasceńską oraz zwiedzić wystawę "Od rudy żelaza do ostrza". Młodzi podróżnicy poznają historię najstarszego w Polsce żelaznego dzwoneczka, a wykorzystując magnetyczne właściwości metalu zbudują własny kompas!

Rola kowala w dawnej wsi

Wojciechosko Zagroda - Dzięki zajęciom prowadzonym w Zagrodzie Kowala, uczniowie dowiedzą się jaka była rola kowala i jak wyglądała jego praca na dawnej wsi. Uczniowie zwiedzą starą, drewnianą kuźnię z pocz. XX w., chałupę kowala oraz wystawę narzędzi rolniczych. Z zaciekawieniem wysłuchają interesujących opowieści o wojciechowskich kowalach. W trakcie gier i zabaw odkryją znaczenie żelaza na dawnej wsi, dowiedzą się co to znaczy „być kowalem własnego losu”. Młodzi odkrywcy będą mogli przejść quest z życia kowala, czy uczestniczyć w konkursie na rozłączenie zaplątanych podków, a także odkryją tajemnice szczęśliwej podkowy. Na koniec gospodyni zaprosi wszystkich na degustację kowalskich smakołyków.

  • Obiad „U Kowalowej”
  • Warsztaty garncarskie
  • Kolacja
  • Zakwaterowanie i nocleg

Dzień 2

  • Śniadanie

Spotkanie z kowalem artystą

Roman Czerniec – znany w całym kraju kowal, odkryje sekrety swojego rzemiosła w wojciechowskiej kuźni! Uczniowie zapoznają się z codzienną pracą mistrza, wysłuchają opowieści z życia kowala i jego kowalskiej pasji. Obejrzą kowalski „piórnik”, czyli wszystkie narzędzia potrzebne do kucia. Nauczą się rozpoznawać temperaturę żelaza po jego kolorze, poznają różne rodzaje podków, dowiedzą się co to jest korozja… Kowal pokaże jaka jest różnica pomiędzy stalą a metalami kolorowymi oraz co się dzieje z gorącym żelazem po zanurzeniu w wodzie. W programie pokaz kucia podkowy, która będzie doskonałą pomiąktką z pobytu w kuźni. Dzieci będą angażowane do wspólnej zabawy pełniąc rolę pomocników kowala.

 

Kowalskie dzieła sztuki

Muzeum Kowalstwa - Oferowane przez jedyne w Polsce kowalskie muzeum warsztaty, mają na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży aspektów kowalstwa artystycznego. Podczas zajęć uczniowie nauczą się odróżniać wyroby artystyczne od użytkowych, poznają różne metody zdobienia żelaza. Na chwilę zamienią się w kowala artystę i za pomocą metalowych stempli będą zdobić swoje plastelinowe modele zawiasów. Nauczą się projektować bramy i kraty układając przygotowane elementy kowalskie. W trakcie warsztatów pt. „Kto kuje, a kto oszukuje” dowiedzą się jak odróżnić kowalstwo od metaloplastyki. W programie także gry i zabawy z żelazem, które w ciekawy i interaktywny sposób pozwolą młodym odkrywcom poznać metody kucia wyrobów dekoracyjnych.

  • Podkowa z masy solnej - warsztaty
  • Ognisko z kiełbaskami

Od 135 zł/30 osób

Dodatkowe informacje


Wędrówka Szlakiem Żelaza i Kowalskich Tradycji to doskonała oferta dla szkolnym grup dziecięcych i młodzieżowych, wpisująca się w zajęcia z edukacji regionalnej w zakresie ginących zawodów.

W programie wiele niespodzianek m.in. degustacja kowalskich smakołyków, budowanie własnego kompasu, pamiątka - podkowa z masy solnej.

Adres


Wojciechów, Nowy Gaj

Kontakt


Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Lessowych Wąwozów”
Al. Kasztanowa 2
24-150 Nałęczów

info@kraina.org.pl
tel. 81 50 16 594
www.kraina.org.pl, www.sztukaodpoczynku.pl

Galeria


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego