16 lis 2013 - Winnica Srebrna Góra, Bielany KrakówW 2013 roku Gorczańska Organizacja Turystyczna podjęła się organizacji Szlaku Wina w Małopolsce.

Szlak Winny w Małopolsce, pomyślany jest jako szlak tematyczny dziedzictwa kulturowego regionu – dotyczący odradzającej się tradycji uprawy winorośli w Małopolsce.

Główną ideą Szlaku będzie zachęcenie turystów do indywidualnych spotkań z wytwórcami w ich winnicach i odkrycia wartości obcowania z przyrodą w bezpośrednim doświadczeniu.

Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem jaki stał przed twórcami szlaku to wytyczenie szlaku. W ramach projektu zinwentaryzowano winnice i atrakcje turystyczne i włączono je do szlaku. Wytypowanie winnic i atrakcji do Szlaku było możliwe dzięki nawiązanej współpracy 
z profesjonalistami w tematyce enoturystycznej. To do nich należało wskazanie winnic, opisanie i stworzenie oferty dla turysty zainteresowanego skorzystaniem z oferty.

Na początek wytypowano 15 winnic, których oferta zostanie zaprezentowana w specjalnie wydanej publikacji, która jest swoistym przewodnikiem enoturystycznym po winnicach Małopolski.

Nie może zabraknąć również oferty w wersji elektronicznej, dlatego też Małopolski Szlak Winny prezentuje się w Internecie. Serwis jest swoistym Vademecum dla osób zainteresowanych tematyką winiarską w Małopolsce, portal będzie cały czas rozbudowywany. Będą w nim prezentowane oferty winnic i praktyczne wskazówki jak korzystać z Winnego Szlaku. Szlak funkcjonuje w sieci pod adresem www.malopolskiszlakwinny.pl.

Na listopad 2013 roku zaplanowano wydarzenia promujące nowopowstały szlak, dlatego też Gorczańska Organizacja Turystyczna wspólnie z wybranymi winnicami organizuje Dni Otwartych Winnic.

Rozpoczynamy już 10 listopada o godzinie 11 u Państwa Michałowskich w Winnicy Zadora w Szczepanowicach w dolinie Dunajca. Dla wszystkich uczestników czeka nie lada gratka – prelekcja, którą poprowadzi Pan Wojciech Bosak, niezależny dziennikarz piszący o winie, ekspert Instytutu Wina i Winorośli, wykładowca akademicki, sędzia międzynarodowy
w konkursach winiarskich, krytyk winiarski i w końcu projektant wielu małopolskich winnic. To on opowie wszystkim odwiedzającym o nowopowstałym szlaku wina w Małopolsce i zabierze w podróż po małopolskich winnicach. On jest również autorem wszystkich tekstów opisujących ofertę winnic na Małopolskim Szlaku Winnym.

Następnego dnia przenosimy się do Smardzowic w okolice Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie w urokliwym miejscu znajduje się Winnica Krokoszówka Górska, prowadzona przez Państwo Bożenę i Marka Górskich. Zobaczymy ciekawą winnicę, która jest posadzona bezpośrednio na skałach wapiennych. W programie również prelekcja i degustacja win bezpośrednio z winnicy.

16 listopada zawitamy na Srebrną Górę do największej w Małopolsce (i drugiej pod względem obszaru w Polsce), bo liczącej ok. 12 ha winnicy.

Winnica Srebrna Góra położona jest w Krakowie, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach. Nawiązuje do długiej, sięgającej X wieku historii krakowskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina.

Na Dni Otwartych Winnic na Srebrnej Górze będzie można dotrzeć na dwie tury, albo o godz. 11:30, lub trochę później na godz. 14:00. W winnicy prowadzona będzie prelekcja, degustacja oraz wspólnie z właścicielami udamy się na wycieczkę po winnicy, aby wysłuchać pełnych pasji opowieści o winie.

Na szlaku winnym w Małopolsce znajdują się następujące winnice:
 1. Winnica Srebrna Góra (Kraków),
 2. Winnica Zadora (Szczepanowice),
 3. Winnica Krokoszówka Górska (Smardzowice),
 4. Winnica Witanowice (Witanowice k. Wadowic),
 5. Winnica Nad Dworskim Potokiem (Łazy k. Bochni),
 6. Winnica Kresy (Rzeplin k. Skaly),
 7. Winnica Comte (Klucze),
 8. Winnica Uroczysko (Janowice k. Zakliczyna),
 9. Winnica Zawisza (Wesołow k. Zakliczyna),
 10. Winnica Smykań (Pogorzany k. Szczyrzyca),
 11. Winnica Amonit (Cianowice),
 12. Winnica  Szawapier (Stryszawa),
 13. Winnica Nad Dobrą Wodą (Garlica Murowana),
 14. Winnica Demeter (Gromnik),
 15. Winnica Kuźnia (Gromnik)

W 2013 roku realizacja projektu Szlak Winny w Małopolsce jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie Turystyki w 2013 r. pn. „Małopolska Gościnna”.

Liczba miejsc na Dni Otwartych Winnic jest ograniczona dlatego prosimy o rezerwacje za pośrednictwem maila biuro@visitkamienica.pl lub na numer telefonu 508 480 400.

« Powrót
Winnica Srebrna Góra, Bielany Kraków

I tura rozpoczęcie 11:30, program ok. 2 h II tura rozpoczęcie 14:00, program ok. 2 h

Więcej »
Winnica Krokoszówka Górska, Smardzowice

rozpoczęcie godz. 11.00

Więcej »
Winnica Zadora, Szczepanowice

rozpoczęcie godz. 11.00

Więcej »
16. 11 Winnica Srebrna Góra, Bielany Kraków

I tura rozpoczęcie 11:30, program ok. 2 h II tura rozpoczęcie 14:00, program ok. 2 h

Więcej »
11. 11 Winnica Krokoszówka Górska, Smardzowice

rozpoczęcie godz. 11.00

Więcej »
Gorczańskie spotkanie z przyrodą
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego